Coton de Tulear Atrey

Coton de Tulear Atrey

Jihovýchodní stezkou kolem Prahy 9

03. 04. 2011

♥ Standard plemene ♥ Můj rodokmen ♥ Moji příbuzní ♥ Péče o mě ♥ S čím si hraju
♥ Moje úspěchy ♥ Termíny výstav v ČR





Hned druhý den po For Pets jsme s páníčky využili krásného počasí a vyrazili jihovýchodní stezkou kolem Prahy 9. Panička sice fotoaparát vzala, nicméně nevzala do něho kartu (co dodat, že ;)), takže fotky nejsou úplně skvělé kvality - musela totiž zmenšit rozlišení tak, aby se jich co nejvíce vešlo do paměti krabičky.

Jihovýchodní stezka začínala na Náměstí OSN (stanice metra B "Vysočanská") u Zvoničky, křížku a Lípy Svobody, která byla za účasti představitelů radnice vysazena v předvečer desátého výročí vzniku republiky, 27. října 1928 žáky zdejší vysočanské školy.
Vysočanskou tvrz připomíná replika zvoničky a kříže, které byly při rozšiřování Freyovy ulice přeneseny do severozápadního cípu parku. Na původním podstavci kříže je husitský znak: kalich, který pomáhá doložit stáří původního kříže. Spolu s křížem stávala i zvonička pocházející z dob roboty. Zvuk zvonu místo hodin odpočítával čas a vyzýval robotníky k odchodu na pole a večer oznamoval skončení práce. Po zrušení roboty zvon oznamoval poledne a večerní klekání. Vyzvánění mimo uvedený čas pak znamenalo blížící se rozvodnění Rokytky, požár nebo úmrtí souseda. Jako umíráček sloužil zvon až do roku 1945.

Pokračovali jsme kolem komplexu funkcionalistických škol ve Špitálské ulici - v roce 1929 bylo započato se stavbou první školní budovy pro chlapeckou školu. Stavba byla zkolaudována v roce 1931, dívčí škola, druhá školní budova, dnešní gymnázium, byla postavena v polovině 30. let. Na školu prakticky navazuje Sokol Vysočany - tato tělocvična byla založena v 25. 11. 1889 a Tyršovo cvičiště z roku 1931.

Kolem vysočanského pivovaru a lidového domu, které nebyly vidět, jsme dorazili k pomníčku u Rokytky. Pomníček Ladislavu Hindlovi, stojí na břehu Rokytky jako symbol boje zdejších obyvatel v květnových dnech roku 1945. Hned nedaleko se poté rozkládá Ragbyové hřiště RC Praha Rugby, na kterém se tento sport hraje od roku 1955.

Když jsme procházeli kolem Továrny Praga, odkud odešel "Dopis 99 pragováků" do Sovětského svazu v roce 1968 nesouhlasejících s demokratizací společnosti, a přes dnes již zaniklou kolonii Čína a Za Aero, kde ve vysloužilých vagonech nouzově bydleli dělníci, panovalo opravdu nádherné počasí.

Po minutí Kejřova mlýnu jsme pražským zlomem prošli přírodním parkem Smetankou kolem Hořejšího rybníku a vrchu Smetanka až k místu památné bitvy u Štěrbohol, kde v roce 1757 proběhla jedna z nejkrvavějších bitev sedmileté války - padlo zde cca 30 000 mužů.

Jiránkovu Vilu se nám rozeznat nepodařilo, nicméně zvoničku u Hrdlořezské výsadní krčmy jsme našli. Zde jsme si udělali kratší pauzičku, abychom Vrchem Tábor mohli pokračovat dál ke střední odborné škole zahradnické, u které se skrývala i Jiráskova Vila.

Celý tento krásný výlet jsme zakončili v krčmě Malešická Tvrz, která už sice nebyla v trase zaznamenána, ale to zajisté jenom proto, že se nenacházela v Praze 9, nicméně i tak u zastávky Malešické náměsti. Pro zájemce o tento výled přikládám odkaz na trasu výletu včetně tématických popisků.

Poslední aktualizace: 06.07.2024

© Coton de Tuléar Atrey